Several bouts announced for Cage Legacy 11 March 23rd in Dublin.

Cage Legacy 11 takes place on March 23rd 2019 in Finnstown Castle Hotel Lucan,Dublin. A night of MMA action not to be missed, Draft fight card below….

  1. Mikey Byrne (SBG D24) V Pat Lehane (SBG Cork) Vacant Featherweight Title
  2. Kenny Mokhonoana (C-MAC) V Adam Nowak (Arena) Super Lightweight MMA
  3. Dylan Kennedy (No Fear MMA) V Darryl Byrne (SBG Port) Flyweight MMA
  4. Sean McConnell (SBG Charlestown) V Eoghan Higgins (Strange Wolves) Lightweight MMA
  5. Francis O’Brien (Full Power) V Davy Murphy (Arena) Lightweight MMA
  6. Taka Manu (SBG Swords) V Shane Mullen (SBG Tallaght) Featherweight MMA
  7. Ervins Linmeiers (Sanda MMA) V Kaspars Bulins (SBG D24) Super Welterweight MMA
  8. Abanoub Fares (SBG Cork) V Yacoub Kassouri (SBG D24) Super Bantamweight MMA
  9. Eoin Sheridan (SBGi) V Luke O’Sullivan (SBG Drogheda) Super welterweight MMA
  10. David Carson (Full Power) V Lukasz Zillions (Arena) Super Lightweight MMA
  11. Daire Woods (Strange Wolves) V James Ivors (SBG D24) Featherweight MMA

 

More bouts to be added in the coming days, Stay tuned!

 

 

 

Cage Legacy 10 Draft Fight Card

(Not Running Order, Subject to change)

(9.00pm) Decky Dalton (FAI) V Nicolas Cocuccio  (RD Champion) Professional Featherweight MMA Bout – (3×5) Referee: Dec Larkin

(8.40pm) Clinton Scott (SBG Charlestown) V Solomon Simon (Ryano Waterford): Lightweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(8.20pm) Aaron Quinn (SBGi) V Paul Buckley (MMA Cork): Middleweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(8.00pm)  Ervins Linmeiers (Sanda MMA) V Steve Costello (SBG Tallaght): 82kg Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

(7.40pm) Aaron Daniels (SBGi) V Adam Zimny (Strange Wolves): 72kg MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

7.20pm Emma Stafford V Nicola O’Reilly:  Strawweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

7.00pm BREAK 20 minutes. Main card above starts at 7.20pm sharp!

(6.40pm) Victor Cotlau (SBGi) V Stephen Mullen (Shaolin MMA): Welterweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(6.20pm) Armand Herczeg (Sanda MMA) V Paul Stewart (Strange Wolves): Lightweight MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

(6.00pm) Christophe Przywara (SBGi) V Francis O Brien (Full Power): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.40pm) Luke Daly (MMA Cork) V Darragh Higgins (Strange Wolves): 93kg MMA Bout- (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.20pm) Matvei Zara  (Fanthom) V Lukasz Zillions (Arena): 74kg MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.00pm) Colm Mac Giolla Mhir (SBG Charlestown) V Abnoub Fares (SBG Cork): 63Kg Catchweight MMA bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

(4.40pm) Patrick Griffin (SBG Cork) V Damien Sneyd (Strange Wolves): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(4.20pm) Jack Hamill (SBGi) v Leon Hill  (Full Power): Welterweight MMA Bout – (3×2) Referee: Dec Larkin

(4.00) Lola Safronova (Sanda MMA) V Sinéadh Ní Nualláin (SBG Ballina) : 60kg K-1 exhibition bout in aid of Féileacáin (Charity) – (3×2) Referee: Dec Larkin

 

Doors open 3.30pm first fight 4.00pm sharp,

 

Not running order, More bouts to be added to the card, tickets are on sale now from all fighters or buy tickets !

Cage Legacy 10 Fight Card

Cage Legacy 10 – 1st of December 2018, Good Counsel GAA, Dublin, Ireland.

(Not Running Order, Subject to change)

Decky Dalton (FAI) V Tom Pédréno (France): Professional Featherweight MMA Bout – (3×5) Referee: Dec Larkin

John Byrne (SBGi) V Pat Lehane (SBG Cork): Interim Super Lightweight Title – (3×3) Referee: Dec Larkin

Aaron Quinn (SBGi) V Paul Buckley (MMA Cork): Middleweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Steve Costello (SBG Tallaght) V Ervins Linmeiers (Sanda MMA): Super Welterweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Emma Stafford V Nicola O’Reilly:  Strawweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

Jack Hamill (SBGi) v Leon Hill  (Full Power): Welterweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin3x3)

Clinton Scott (SBG Charlestown) V Solomon Simon (Ryano Waterford): Lightweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Aaron Daniels (SBGi) V Adam Zimny (Strange Wolves): 72kg MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

Brandon Myers (SBG Chalestown) V Karl McConway (Shaolin): 63kg Catchweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Victor Catlou (SBGi) V Stephen Mullen (Shaolin MMA): Welterweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Shane Mullen (SBG Tallaght) V Armand Herczeg (Sanda MMA): Super Bantamweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Eoin McDonald (SBGi) V Paul Stewart (Strange Wolves): Lightweight MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

Tommy Stack (JSBJJ) V  Luke Daly (MMA Cork): 90kg MMA Bout- (3×3) Referee: Dec Larkin

Christophe Przywara (SBGi) V Francis O Brien (Full Power): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Matvei Zara  (Fanthom) V Lukasz Zillions (Arena): 74kg MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Colm Mac Giolla Mhir (SBG Charlestown) V Abnoub Fares (SBG Cork): weight MMA bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

Patrick Griffin (SBG Cork) V Damien Sneyd (Strange Wolves): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Sinéadh Ní Nualláin (SBG Ballina) V Faidh Maguire (MMA Cork): Bantamweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

Lola Safronova (Sanda MMA) V Sarah Donne (Champions):  Charity Boxing Bout – (3×2)

Not running order, More bouts to be added to the card, tickets are on sale now from all fighters or buy tickets !

Cage Legacy Future Stars 5

Cage Legacy Future Stars 5 – Supershow.

Not running order -Subject to change.

Shea Leathem (Sanda MMA) v Stephen McPeak (Coleman) – CLKB Junior Featherweight K-1 Title Bout – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Conor Twomey (SBG Cork) v Alex Kelly (Ivory Jiu Jitsu) –  CLKB Junior Light Middleweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

(C) Lola Safronova (Sanda MMA) v Abbie Fitzpatrick (Coleman) –  CLKB Junior Super  Atomweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Fou Fou Fares (SBG Cork) v Sean Higgins (Coleman) – 55kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Cialam Dowdall (Sanda MMA) v Tony Dooley (Larrys) – 56kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Leah Bennett (Full Power) v Billie Maher (Larrys) – CLKB 58kg Future Stars K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Dillon Morris (Sanda MMA) v Paddy Wieczorek (Full Power) –  CLKB Junior Straw Weight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Hussen Arb (Full Power) V Alex Cotter (Trials MMA) 58kg K-1 bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Darren O’Donagh (Sanda MMA) v Senan Coakley (DCA) – CLKB Junior Super Welterweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Ian Lynch  (South Dublin MT) v Luke Morgan (Relentless) – 60kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Liam Tuite (Sanda MMA) V Nathan Maher (Chayio) 78kg Future Stars K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jake Regan (Trial MMA) v Eoin Clelland (Newry MT) – 59kg K-1 bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Callum O’Connor (Sanda MMA) v Kyle Rea Rogers (Full Power) – 45kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Peter Kirby (Trials MMA) v Liam Kiernan (Relentless) – 64kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Mohammod Farah (Full Power) v Aaron Henry (Team Ryano) – 60kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Cian O’Hagan (Sanda MMA) v Gerard McEvoy (Newry MT) – 54.5kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Ben Harding (Full Power) v Joseph Kelly (FAI) – 42kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

(C) Sean O’Brien (Jai Sua) v Jake Coffey (KKC) – 34kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Cillian Duffy (Sanda MMA) v Tadhg Gannon (Team Ryano) – 38kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Mason O’Toole (Sth Dublin MT) v Luke Murphy (Chayio) – 27kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Michael McDonagh (Sanda MMA) v Daryl Murphy (Chayio) – 53kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jack Scully (Larrys) v Lennon Fogarty (Team Ryano) – 36kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Ruairi O’Connor (Sth Dublin MT) v Alex O’Brien (Chayio) – 37kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

John Thornton (Full Power) v Lennon Wade (Team Ryano) – 37kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jayden (South Dublin MT) v Chelsea Dooley (Larrys) – 26kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

 

 

 

 

 

Futurestars2

 

 

Cage Legacy 9 Fight Card!

 

CAGE LEGACY 9 – Sunday August 19th 2018 St Marks GAA Club Tallaght!

Not Running Order (Subject to change) Doors open 3pm First fight 3,30pm

  • Karl Riordan (SBG Charlestown) v Paulius Žabinskas (Shaolin) – Light Heavyweight MMA Title (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Brandon Myers (SBG Charlestown) V Glenn McVeigh (FAI) – Super Bantamweight Title (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Nate Enright (SBG D24) V Dawid Wisnios (Fantom) Welterweight MMA bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Ian Garry (SBG Swords) V Steve Costello (SBG Tallaght) – Middleweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Aaron Quinn (SBGi) v Tomek Ostrowski (Fantom) – Middleweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Kian Tate Boland (SBG D24) V Carl Byrne (Spartan) – Featherweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Joe Jordan (SBG D24) v Nauris Bartoska (Full Power) 63kg Catch weight MMA – (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Wahab Zadeh (SBGi) V Armand Herczeg ( Sanda MMA) Bantamweight MMA – (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Carl Gallagher (SBG Swords) V Kestes (Spartan) – Lightweight MMA Bout (3×3) Referee: Dec Larkin
  • Dan Holohan (SBG D24) v Colm Farragher (Shaolin) – Welterweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Kamil Wincenciak (SBG Swords) V Aaron Keogh (Ryano Waterford) – Featherweight MMA Bout (3×3) Referee: Dec Larkin
  • Dylan Robinson (SBG Portarlington) v Francis O’Brien (Full Power) – 68kg Catch Weight Bout (3×3) Referee: Dec Larkin

K-1 bouts….

  • Elvis Ratkevits (Husaria) V Lukasz Bigol (Full Power) K-1 83kg (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Shane Mullen (SBG Tallaght) V Darren O’Brien (Full Power) – 63kg K-1 Bout (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Sinéadh Ní Nualláin  (SBG Ballina) V Zszuanna (Naas KB) – 58kg K-1 (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Ciaran Coogan (FAI) v Paddy Wieczorek (Full Power) – 52kg K-1 Bout (3×2) Referee: Dec Larkin

 

CL9-BOUT-2

Cage Legacy announce 4 MMA shows around Ireland today!

Today was a big day for Cage Legacy fans as the promotion announced four upcoming MMA shows around Ireland, below are the provisional dates..

Cage Legacy 9 – Tallaght, Ireland, August 18th 2018

Cage Legacy 10- Dublin, Ireland, October 6th 2018

Cage Legacy 11 – Newry, Northern Ireland, November 24th 2018

Cage Legacy 12 – Cork Ireland, February 9th 2019

 

This is great news for Irish MMA with plenty of shows for up and coming talent to perform on a big stage. Promised by promoter Declan Kenna are some HUGE professional MMA bouts so stay tuned for updates.

cage legacyyyy

Cage Legacy 8 Fight card – May 12th

Cage Legacy 8 – Newry.

Not running order – Subject to change.

Damien Rooney (Torres) V Alexandru Mezei (Gladiators Gym)– Professional Super Bantamweight Title – (3×5) Referee: Jonny Shiels

Decky Mcaleenan (Torres)  V  Julien Boutex (United Fight Team) – Professional Featherweight MMA Title – (3×5) Referee: Jonny Shiels

Karl MConaway (Shaolin MMA)  V  Caolan Loughran (Konfliction) – Bantamweight MMA Title – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Micky Pereira (Torres)  V (C) Patrick McNally (Belfast MA) – Flyweight MMA Title – (3×3) Referee: Jonny Shiels

 

Main Card above starts 7.30pm Sharp

 

Solomon Simon (Ryano Waterford)  V  Kestes Evstifejevas (Spartan) – Lightweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Sean Boyd (Next Gen Dublin) V Ervins Linmeiers (Sanda MMA) – Light Middleweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Ruairi Lavery (Torres) V Nikola Ivanovic (SBG Ballina) – Bantamweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Aaron Reilly  (Full Power)  V Christophe Przywara  (SBGi) – Featherweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Sean Power (Ryano Dungarvan)  V  Nate Enright (SBG D24) – Welterweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Gary Lavery (ZKJ) v Manu Muresan (Waterford Ryano) – 63kg Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Dave Phelan (Waterford Ryano)  V  Joe Jordon (SBG D24) – Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

 

Prelims above starts 6.00pm Sharp

Shazard Ponde (One Art SMK)  V  Armand Herczeg (Sanda MMA) – Junior Super Lightweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Adam Benazzouz (CBS) V  Carl Byrne (Spartan) – 72kg Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Ethan Mcaleenan (Newry MT)  V  Ciaran Stokes (Sanda MMA) – Junior Light Featherweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Ryan Meehan (CBS ) V Darren O’Donagh (Sanda MMA) – Junior Super Welterweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Adrian Bialkowski (Arena Wexford)  V Cialam Dowdall (Sanda MMA) – Junior Flyweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Doors open 3.30pm First fight 4pm sharp

29512812_1999680443393582_5138523886823931904_n