Cage Legacy 10 Draft Fight Card

(Not Running Order, Subject to change)

(9.00pm) Decky Dalton (FAI) V Nicolas Cocuccio  (RD Champion) Professional Featherweight MMA Bout – (3×5) Referee: Dec Larkin

(8.40pm) Clinton Scott (SBG Charlestown) V Solomon Simon (Ryano Waterford): Lightweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(8.20pm) Aaron Quinn (SBGi) V Paul Buckley (MMA Cork): Middleweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(8.00pm)  Ervins Linmeiers (Sanda MMA) V Steve Costello (SBG Tallaght): 82kg Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

(7.40pm) Aaron Daniels (SBGi) V Adam Zimny (Strange Wolves): 72kg MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

7.20pm Emma Stafford V Nicola O’Reilly:  Strawweight MMA Bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

7.00pm BREAK 20 minutes. Main card above starts at 7.20pm sharp!

(6.40pm) Victor Cotlau (SBGi) V Stephen Mullen (Shaolin MMA): Welterweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(6.20pm) Armand Herczeg (Sanda MMA) V Paul Stewart (Strange Wolves): Lightweight MMA- (3×3) Referee: Dec Larkin

(6.00pm) Christophe Przywara (SBGi) V Francis O Brien (Full Power): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.40pm) Luke Daly (MMA Cork) V Darragh Higgins (Strange Wolves): 93kg MMA Bout- (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.20pm) Matvei Zara  (Fanthom) V Lukasz Zillions (Arena): 74kg MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(5.00pm) Colm Mac Giolla Mhir (SBG Charlestown) V Abnoub Fares (SBG Cork): 63Kg Catchweight MMA bout – (3×3) Referee: Dec Larkin

(4.40pm) Patrick Griffin (SBG Cork) V Damien Sneyd (Strange Wolves): Featherweight MMA – (3×3) Referee: Dec Larkin

(4.20pm) Jack Hamill (SBGi) v Leon Hill  (Full Power): Welterweight MMA Bout – (3×2) Referee: Dec Larkin

(4.00) Lola Safronova (Sanda MMA) V Sinéadh Ní Nualláin (SBG Ballina) : 60kg K-1 exhibition bout in aid of Féileacáin (Charity) – (3×2) Referee: Dec Larkin

 

Doors open 3.30pm first fight 4.00pm sharp,

 

Not running order, More bouts to be added to the card, tickets are on sale now from all fighters or buy tickets !

Cage Legacy Future Stars 5

Cage Legacy Future Stars 5 – Supershow.

Not running order -Subject to change.

Shea Leathem (Sanda MMA) v Stephen McPeak (Coleman) – CLKB Junior Featherweight K-1 Title Bout – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Conor Twomey (SBG Cork) v Alex Kelly (Ivory Jiu Jitsu) –  CLKB Junior Light Middleweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

(C) Lola Safronova (Sanda MMA) v Abbie Fitzpatrick (Coleman) –  CLKB Junior Super  Atomweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Fou Fou Fares (SBG Cork) v Sean Higgins (Coleman) – 55kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Cialam Dowdall (Sanda MMA) v Tony Dooley (Larrys) – 56kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Leah Bennett (Full Power) v Billie Maher (Larrys) – CLKB 58kg Future Stars K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Dillon Morris (Sanda MMA) v Paddy Wieczorek (Full Power) –  CLKB Junior Straw Weight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Hussen Arb (Full Power) V Alex Cotter (Trials MMA) 58kg K-1 bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Darren O’Donagh (Sanda MMA) v Senan Coakley (DCA) – CLKB Junior Super Welterweight K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3x2mins)

Ian Lynch  (South Dublin MT) v Luke Morgan (Relentless) – 60kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Liam Tuite (Sanda MMA) V Nathan Maher (Chayio) 78kg Future Stars K-1 Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jake Regan (Trial MMA) v Eoin Clelland (Newry MT) – 59kg K-1 bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Callum O’Connor (Sanda MMA) v Kyle Rea Rogers (Full Power) – 45kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Peter Kirby (Trials MMA) v Liam Kiernan (Relentless) – 64kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Mohammod Farah (Full Power) v Aaron Henry (Team Ryano) – 60kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Cian O’Hagan (Sanda MMA) v Gerard McEvoy (Newry MT) – 54.5kg K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Ben Harding (Full Power) v Joseph Kelly (FAI) – 42kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

(C) Sean O’Brien (Jai Sua) v Jake Coffey (KKC) – 34kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Cillian Duffy (Sanda MMA) v Tadhg Gannon (Team Ryano) – 38kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Mason O’Toole (Sth Dublin MT) v Luke Murphy (Chayio) – 27kg Junior K-1 Future Stars Title – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Michael McDonagh (Sanda MMA) v Daryl Murphy (Chayio) – 53kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jack Scully (Larrys) v Lennon Fogarty (Team Ryano) – 36kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Ruairi O’Connor (Sth Dublin MT) v Alex O’Brien (Chayio) – 37kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

John Thornton (Full Power) v Lennon Wade (Team Ryano) – 37kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

Jayden (South Dublin MT) v Chelsea Dooley (Larrys) – 26kg K-1 Bout – Referee: Lar Byrne – (3×1.5mins)

 

 

 

 

 

Futurestars2

 

 

Cage Legacy 9 Fight Card!

 

CAGE LEGACY 9 – Sunday August 19th 2018 St Marks GAA Club Tallaght!

Not Running Order (Subject to change) Doors open 3pm First fight 3,30pm

  • Karl Riordan (SBG Charlestown) v Paulius Žabinskas (Shaolin) – Light Heavyweight MMA Title (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Brandon Myers (SBG Charlestown) V Glenn McVeigh (FAI) – Super Bantamweight Title (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Nate Enright (SBG D24) V Dawid Wisnios (Fantom) Welterweight MMA bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Ian Garry (SBG Swords) V Steve Costello (SBG Tallaght) – Middleweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Aaron Quinn (SBGi) v Tomek Ostrowski (Fantom) – Middleweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Kian Tate Boland (SBG D24) V Carl Byrne (Spartan) – Featherweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Joe Jordan (SBG D24) v Nauris Bartoska (Full Power) 63kg Catch weight MMA – (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Wahab Zadeh (SBGi) V Armand Herczeg ( Sanda MMA) Bantamweight MMA – (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Carl Gallagher (SBG Swords) V Kestes (Spartan) – Lightweight MMA Bout (3×3) Referee: Dec Larkin
  • Dan Holohan (SBG D24) v Colm Farragher (Shaolin) – Welterweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat.
  • Kamil Wincenciak (SBG Swords) V Aaron Keogh (Ryano Waterford) – Featherweight MMA Bout (3×3) Referee: Dec Larkin
  • Dylan Robinson (SBG Portarlington) v Francis O’Brien (Full Power) – 68kg Catch Weight Bout (3×3) Referee: Dec Larkin

K-1 bouts….

  • Elvis Ratkevits (Husaria) V Lukasz Bigol (Full Power) K-1 83kg (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Shane Mullen (SBG Tallaght) V Darren O’Brien (Full Power) – 63kg K-1 Bout (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Sinéadh Ní Nualláin  (SBG Ballina) V Zszuanna (Naas KB) – 58kg K-1 (3×2) Referee: Dec Larkin
  • Ciaran Coogan (FAI) v Paddy Wieczorek (Full Power) – 52kg K-1 Bout (3×2) Referee: Dec Larkin

 

CL9-BOUT-2

Cage Legacy 8 Fight card – May 12th

Cage Legacy 8 – Newry.

Not running order – Subject to change.

Damien Rooney (Torres) V Alexandru Mezei (Gladiators Gym)– Professional Super Bantamweight Title – (3×5) Referee: Jonny Shiels

Decky Mcaleenan (Torres)  V  Julien Boutex (United Fight Team) – Professional Featherweight MMA Title – (3×5) Referee: Jonny Shiels

Karl MConaway (Shaolin MMA)  V  Caolan Loughran (Konfliction) – Bantamweight MMA Title – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Micky Pereira (Torres)  V (C) Patrick McNally (Belfast MA) – Flyweight MMA Title – (3×3) Referee: Jonny Shiels

 

Main Card above starts 7.30pm Sharp

 

Solomon Simon (Ryano Waterford)  V  Kestes Evstifejevas (Spartan) – Lightweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Sean Boyd (Next Gen Dublin) V Ervins Linmeiers (Sanda MMA) – Light Middleweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Ruairi Lavery (Torres) V Nikola Ivanovic (SBG Ballina) – Bantamweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Aaron Reilly  (Full Power)  V Christophe Przywara  (SBGi) – Featherweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Sean Power (Ryano Dungarvan)  V  Nate Enright (SBG D24) – Welterweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Gary Lavery (ZKJ) v Manu Muresan (Waterford Ryano) – 63kg Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

Dave Phelan (Waterford Ryano)  V  Joe Jordon (SBG D24) – Catchweight MMA Bout – (3×3) Referee: Jonny Shiels

 

Prelims above starts 6.00pm Sharp

Shazard Ponde (One Art SMK)  V  Armand Herczeg (Sanda MMA) – Junior Super Lightweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Adam Benazzouz (CBS) V  Carl Byrne (Spartan) – 72kg Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Ethan Mcaleenan (Newry MT)  V  Ciaran Stokes (Sanda MMA) – Junior Light Featherweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Ryan Meehan (CBS ) V Darren O’Donagh (Sanda MMA) – Junior Super Welterweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Adrian Bialkowski (Arena Wexford)  V Cialam Dowdall (Sanda MMA) – Junior Flyweight K-1 Bout – (3×2) Referee: Wayne O’Broin

Doors open 3.30pm First fight 4pm sharp

29512812_1999680443393582_5138523886823931904_n

Cage Legacy 7 Fight Card

CAGE LEGACY 7 – Drogheda – FIGHT CARD
Not Running Order – Subject to change .

Pedro Carvalho (SBGi) V Ibragim Kantaev (Fight Team Berkut) – Professional Lightweight MMA Title Bout (3×5) Referee: Mariusz Domasat

Marcin Zembala (Torres) V Dylan Logan (SBGi) – Professional Lightweight MMA Bout (3×5) Referee: Mariusz Domasat

Sasa Svitlica (Full Power) V Jack Kelly (Jai Sua) – 71kg Professional K-1 Bout (3×3) Referee : Lar Byrne

Jack Monahan (MMA Cork) V Lee Hammond (SBGi) – Lightweight IMMAF trial (3×3) Referee: Mariusz Domasat

————————15 minute break————————

Carl McCann (SBGi) V Carl Byrne (Spartan) – 68kg Catchweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat

Niall Branigan (Full Power) V Stephen Treacy (TKD) – Lightweight MMA Bout (3×3) Referee: Mariusz Domasat

Kyle Kilduff (SBG Port) Vs Tomas Keogh (Ryano Kilkenny) – Welterweight MMA (3×3) Referee: Mariusz Domasat

Charity BJJ Super Fight- Paddy Holohan V Dave Roche (10 Mins) Referee : Pat Sheridan

Luke O’Sullivan (Full Power) V David Ola (Compound/Ryano) – Vacant Super Middleweight K-1 Title Bout (3×2) Referee : Lar Byrne

Aaron Reilly (Full Power)  V  Wahab Zadeh (SBGi) – 68kg Catchweight K-1 Bout – (3×2) Referee : Lar Byrne

Carl Sherlock (Full Power)  V  Jonathan Reid (D10 MMA) : BJJ Superfight – (10 Mins) Referee : Pat Sheridan

———————————–Prelims above, Start Time 7pm Sharp———————————————————————————————–

(C) Erik Luko (Full Power MMA) V Stephen Mcpeake (Coleman Combat) – Junior K-1 Featherweight Title (3×2) Referee : Lar Byrne

(C) Elvis Luko (Full Power) V Sean Higgins (Coleman Combat) – Junior Bantamweight K-1 Title Bout (3×2) Referee : Lar Byrne

Dylan Doherty (Evolve) V Carl McKeever (Coleman Combat) – 57kg Junior K-1 Bout (3×2) Referee : Lar Byrne

Paddy Wieczorek (Full Power)  V’s  Cialam Dowdall (Sanda MMA) – Junior Flyweight K-1 Bout (3×2) Referee : Lar Byrne

First Fight 6pm Sharp ! Doors/Bar open 5.30pm. Tickets on sale now – goo.gl/BrsnVq

cage 7

Paddy Holohan V Dave Roche BJJ Super Fight added to CL7 !

More amazing news for Irish MMA fans… The return of Paddy “The Hooligan” Holohan to Irish Soil, Holohan head coach at SBG Dublin 24 and Former UFC Superstar takes on Dave Roche head SBG Tallaght in a BJJ rules bout for Charity on March 10th 2018 in the Barbican in Drogheda at Cage Legacy 7.

paddy dave

Holohan—who shared a training headquarters with Conor McGregor and others at Dublin’s SBG Ireland—retires with a record of 12-2-1, including a mark of 3-2 inside the UFC Octagon. Cage Legacy are delighted to be able to host this bout on our next card, All off the ticket proceeds made by Paddy Holohan he will donate to “Abhaines Pink Tie Charity”

paddy

At Cage Legacy 7 we have 4 professional MMA bouts , Our lightweight professional MMA title bout plus all your hometown favorites along with this amazing BJJ Super Fight! Cage Legay 7 takes place on March 10th 2018 in The Brabican , Drogheda, Ireland.

cage 7

Doors open 6.00pm First fight 6.30pm

Cage Legacy 4 results

Adam Caffrey​ (Rush Fight Academy) defeats Ivan Zidar​ (Allstars Training Center, Sweden​) via RNC in Round 1 Professional Bantamweight Bout

Pedro Carvalho​ (SBG Ireland) defeats Jeanderson Castro​ (Pheonix) via Arm-bar in Round 1 – Professional Lightweight Bout 

Dylan Logan​ (SBG Ireland) deafeats Firat Haco Dogan​ (AllStars Training Center, Sweden​) via Arm-bar in Round 1 – Professional Featherweight Bout

Amateur Bouts:

Alexander O’ Sullivan (CMAC) defeats Leon Hill (Full Power) via Arm-bar in Round 1 – Interim Lightweight Title Bout

Prelims:

Jack Monahan (BJJ Cork) defeats Adam Nowak​ (Arena Wexford) via Unanimous Decision – Lightweight Bout

Dee Begley (BJJ Cork) defeats Jenna Karam (Knockout Academy) via TKO in Round 3 – 56kg Catchweight Bout

Modestas Ukaitis (SBG Ireland) defeats Roy Noonan (FMBJJ) via Arm-bar in Round 1 – Welterweight Bout

Tyrone Quinn (SBG Ireland) defeats Colin Murphy (TMG Portlaoise) via Tap (Anaconda Choke) in Round 2 – 74kg 

Carl McCann (SBG Ireland) defeats Dylan O’Donovan (SBG Cork) via Ground & Pound in Round 2 – Featherweight Bout

Nate Enright (Straight Blast Gym Dublin 24​) defeats Keith Deane (Bertsakers Cork) via TKO in Round 2 – Welterweight Bout

Eoghan Chelmiah (Team Ryno Kilkenny) defeats Brandon Myers (SBG Chalestown) via Split Decision – Bantamweight Bout

Sean McConnel (SBG Charlestown) defeats Adam Ryan (Sharkbait MMA) via TKO in Round 1 – Lightweight Bout 

Ronan Tomnay (Bjj Cork) defeats Aaron “Any Weights” Reilly​ (Full Power Gym) via Ground & Pound in Round 1 – Featherweight Bout

Adham Shaban (Bjj Cork​) defeats Joel Zanga (Straight Blast Gym Dublin 24) via Unanimous Decision – Featherweight Bout

Mikey Byrne (Straight Blast Gym Dublin 24) defeats Nauris Bartoska (Full Power Gym) via Arm-bar in Round 1 – Teen Bantamweight Bout

K-1 Bouts:

Luke O’ Sullivan​ (Full Power Gym) defeats Rhys O Connell​ via KO in Round 1 – 75kg K-1 Rules

(C) Erikas Erik Luko​ (Full Power Gym) defeats Ciaran Stokes (Sanda MMA) via TKO in Round 3 –​ Junior Bantamweight K-1 Title 

Jonathan Delaney (SBG Cork) defeats Larry Haggins (Full Power) via TKO in Round 1

Wahab Zadeh defeats Matthew Whyte – BJJ NoGi Super Fight

Gary Rooney V Nahom Wedi – Draw – BJJ NoGi Super Fight

Max Lally defeats Nathan Chambers (Full Power) – BJJ NoGi Super Fight

Cage Legacy 4: Halloween Havoc
TLT Center, Drogheda
Oct 29th 2017

Credit : Fightstore Media

cage legacy 4 sponsors.png